Kayıp Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

23.02.2019 21:00

Kayıp Ehliyet Nasıl Çıkarılır?

Ehliyetini kaybedenler veya çaldıranlar yeni ehliyet çıkarmak için Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmalıdırlar. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yoğun olduğu için öncesinde ALO 199 hattını arayarak kaybolan veya çalınan ehliyet işlemleriniz için randevu alırsanız, daha az süre beklemiş olursunuz. Aksi takdirde randevu alan vatandaşlar işlemlerini bitirdikten sonra sıra size gelecektir. Bu yüzden saatlerce beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Eski tip uygulamalarda nüfus cüzdanını ya da ehliyet belgesini kaybedenlerin ilan vermesi gerekmekteydi. Fakat yeni uygulamada vatandaşın ilan verme gibi bir zorunluluğu yok.

Müracaatınızın ardından size 15 gün süreli geçici ehliyet belgesi verilir. Ehliyetiniz de yaklaşık olarak 10 gün içerisinde adresinize gelmiş olur.

Kayıp Ehliyet Çıkarmak İçin İstenen Belgeler

Kaybettiğiniz ehliyetinizi yeniden çıkarmak istediğinizde istenen belgeler aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır. Bu başlıklar alt başlıklarda tek tek açıklanmıştır.

– Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

– Sürücü Olur Sağlık Raporu

– Biyometrik fotoğraf

– Kart ücreti ödemeleri

– Kan grubu kartı

– Dilekçe ve parmak izi

Kayıp Ehliyet Ücreti Nereye Yatırılır?

Bu ücreti Maliye Bakanlığı Veznelerine yani Vergi Dairelerinin veznelerine ya da belirtilen bankalara yatırmanız gerekli. Daha önceden Emniyet Genel Müdürlüğünde işlemler yapılırken burada ödeme yapılabilmekteydi. Bu uygulama kaldırıldı. Ehliyet işlemleriniz için giderken ödemenin kesinlikle yapılmış olması şart. Ehliyet için istenen ücreti bankalara yatırmanız daha kolay olduğundan Vergi dairelerindeki iş yoğunluğundan dolayı sıra beklemekten de kurtulmuş olursunuz. Bunun için ödemeniz gereken ücret toplamda 15 TL’dir. Bunun 13 TL’si değerli kağıt, 2 TL’si ise himzet bedelidir.

Ehliyet Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

Eskiden olduğu gibi ehliyetini kaybedenler herhangi bir ceza ücreti ödemez. Sadece ehliyet belgesi çıkarma ücreti ödersiniz. Burada önemli olan husus, eski ehliyet belgesini kaybedenler yeni ehliyet belgesi çıkarma hizmetinde yararlanacağı için ehliyet yenileme ücreti gibi sadece 15 TL ödeyeceklerdir. Fakat yeni ehliyetini kaybedenler ise 196 TL ödeyecektir.

 

 

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/kayip-ehliyet-nasil-cikarilir-kayip-ehliyet-ucreti-nereye-yatirilir-oub1-2512936/

 

Ayan

Sosyal Medya